03/05/2024
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | Δευτέρα 22 Απριλίου 2024 - 21:09

Έγραψε ιστορία ο πρωταθλητής Ευρώπης Ολυμπιακός!

Θρυλικός θρίαμβος και 3-0 στον τελικό του Youth League απέναντι στη Μίλαν

Το έκαναν και αυτό τα απίστευτα «ερυθρόλευκα» πιτσιρίκια! Ο Ολυμπιακός είναι στην κορυφή της Ευρώπης! Το βράδυ της Δευτέρας (22/4) κατέκτησε στην Ελβετία το Youth League απέναντι στη Μίλαν.

Τη διέλυσε με 3-0 και έδειξε σε όλους πόσο καλή και πόσο ταλαντούχα ομάδα έχει σε επίπεδο Κ19. Ο Σωτήρης Συλαϊδόπουλος και οι παίκτες του έγραψαν ιστορία. Καμία άλλη ελληνική ομάδα δεν έχει καταφέρει κάτι αντίστοιχο.

Ο Ολυμπιακός ήταν σχεδόν σε όλο το ματς το αφεντικό της αναμέτρησης. Ξεκίνησε εντυπωσιακά και στο πρώτο δεκάλεπτο έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες με τους Πνευμονίδη και Παπακανέλλο.

Δεν κατάφερε να σκοράρει εκεί. Ούτε στο 38' βρήκε δίχτυα με τον Μπάκουλα. Η «ερυθρόλευκη» υπεροχή στο πρώτο μέρος ήταν σαφής απέναντι στη Μίλαν, η οποία έψαχνε να βρει τα πατήματά της.

Στο 53' με τον Σκότι είχε μία μεγάλη ευκαιρία εκείνη. Δεν σκόραρε τότε και ακολούθησε ένας μονόλογος των Πειραιωτών. Με πέναλτι στο 60' ο Μουζακίτης έκανε το 1-0 και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Παπακανέλλος με ωραίο γκολ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Στο 66' είχε γίνει και το 3-0 με απίστευτο ψαλιδάκι του Μπάκουλα.

Ήταν αναμενόμενο να βγάλει μία αντίδραση η Μίλαν έκτοτε. Έχασε πολλές και σημαντικές ευκαιρίες για να βάλει γκολ, αλλά έπεσε πάνω στον τρομερό Σίνα, ο οποίος με διαδοχικές επεμβάσεις κράτησε το μηδέν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σίνα, Κ. Κωστούλας, Κουτσίδης, Πρεκατές, Κουτσογούλας, Μπάκουλας (88' Τανούλης), Μουζακίτης, Αλαφάκης (72' Δάμα), Παπακανέλλος (76' Λιατσικούρας), Πνευμονίδης (88' Γατόπουλος) και Κωστούλας.

ΜΙΛΑΝ: Ραβιέρ, Μπαρτεσάγκι, Νσιάλα (69' Λιμπεράλι), Σίμιτς, Μάγκνι, Ζερόλι, Μαλασπίνα, Σταλμάχ (62' Σίμελχακ), Σία (79' Σάλα), Σκότι και Καμάρντα (79' Μπονόμι).