29/03/2024
ΜΟΥΝΤΙΑΛ | Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου 2022 - 22:55

Πέρασε... αραχτή η Βραζιλία στους «8»

Η «σελεσάο» χρειάστηκε 36 λεπτά για να βάλει τέσσερα γκολ στη Νότια Κορέα (4-1) και έστειλε μήνυμα κούπας

Βραζιλία μαγεία... Εντυπωσιακή ήταν η «σελεσάο» στην αναμέτρηση με τη Νότια Κορέα το βράδυ της Δευτέρας (5/12) καθώς την κέρδισε εύκολα με 4-1 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Μουντιάλ 2022 όπου θα αντιμετωπίσει την Κροατία.

Το σύνολο του Τίτε έκανε θραύση και, παίζοντας ποδόσφαιρο που θύμισε άλλες εποχές, έδειξε ότι είναι αποφασισμένο να σηκώσει την κούπα για πρώτη φορά μετά το 2022.

Τα πάντα για τους Λατινοαμερικάνους κρίθηκαν από το πρώτο κιόλας μέρος όπου σήμειωσαν τέσσερα τέρματα με Βινίσιους (7'), Νεϊμάρ (13' πέν.), Ριτσάρλισον (29') και Πακετά (36') και καθάρισαν με την υπόθεση νίκη.

Από την πλευρά τους οι Ασιάτες, μετά από ενα καταστροφικό πρώτο 45λεπτο όπου μάρκαραν με τα μάτια, βελτιώθηκαν στο δεύτερο και πέτυχαν το γκολ της τιμής με τον Πάικ Σέουνγκ Χο στο 76'.

Η «σελεσάο» ήταν μαγική στο πρώτο ημίχρονο... Με την αστείρευτη ποιότητά της εκμεταλλεύτηκε τα απερίγραπτα κενά στην άμυνα της Νότιας Κορέας και την τιμώρησε. Στο 7' ο Βινίσιους πλάσαρε ανενόχλητος τον Κιμ Σέουνγκ Γκιου ανοίγοντας το σκορ ενώ στο 13' ο Νεϊμάρ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (το κέρδισε ο Ριτσάρλισον από τον Γιουνγκ Γου Γιουνγκ) έγραψε το 2-0. Οι Ασιάτες έγιναν επικίνδυνοι στο 17' με το σουτ του Χουάνγκ Χι Τσαν που εξουδετέρωσε ο Άλισον, για να ακολουθήσουν άλλα δύο γκολ από πλευράς Βραζιλίας με πλασέ των Ριτσάρλισον (29') και Πακετά (36'). Μάλιστα, η «σελεσάο» απείλησε άλλες δύο φορές αφού στο 45' και στο 45+4' ο Κιμ Σέουνγκ Γκιου σταμάτησε τους Πακετά και Ριτσάρλισον αντίστοιχα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Βραζιλία δεν ρίσκαρε περαιτέρω κι έκανε συντήρηση δυνάμεων. Είχε πάντως τις καλές τις στιγμές, με τον Ραφίνια να μη μπορεί να νικήσει σε δύο περιπτώσεις (54' και 62') τον Κιμ Σέουνγκ Γκιου. Την ίδια στιγμή, η Νότια Κορέα εμφανίστηκε βελτιωμένη και, αφου στο 68' ο Χουάνγκ Χι Τσαν είδε τον Άλισον να αποκρούει το σουτ του, στο 76' μείωσε σε 4-1 με σουτάρα του Πάικ Σέουνγκ Χο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με το σφύριγμα της λήξης να βρίσκει τους Βραζιλιάνους να πανηγυρίζουν με ένα πανό του Πελέ θέλοντας να τον στηρίξουν στη μάχη που δίνει με τον καρκίνο.

Διαιτητής ήταν ο Τουρπέν (Γαλλία), με βοηθούς τους Ντανός (Γαλλία) και Γκρινγκόρ (Γαλλία). Υπεύθυνος VAR ήταν ο Μπρισάρ (Γαλλία) και AVAR ο Ερνάντεθ (Ισπανία). Τέταρτος ήταν ο Βίντσιτς (Σλοβενία).

Κίτρινες: 44' Γιουνγκ Γου Γιουνγκ

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Τίτε): Άλισον (81' Βεβέρτον), Μιλιτάο (63' Ντάνι Άλβες), Ντανίλο (72' Μπρέμερ), Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Κασεμίρο, Πακετά, Ραφίνια, Βινίσιους (72' Μαρτινέλι), Νεϊμάρ (81' Ροντρίγκο), Ριτσάρλισον.

ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ (Πάουλο Μπέντο): Κιμ Σέουνγκ Γκιου, Κιμ Μουν Χουάν, Κιμ Γιν Σου (46' Χονγκ Τσουλ), Κιμ Μιν Τζάε, Κιμ Γιουνγκ Κουόν, Γιουνγκ Γου Γιουνγκ (46' Σον Γιουν Χο), Χουάνγκ Ινμπέομ (65' Πάικ Σέουνγκ Χο), Λι Γιάε Σουνγκ (74' Λι Κανγκ Ιν), Χουάνγκ Χι Τσαν, Σον Χέουνγκ Μιν, Τσο Γκουέ Σουνγκ (80' Χουάνγκ Ουί Τζο).