28/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2022 - 22:09

Κορυφή με καρέ τερμάτων για τον Πανιώνιο

Οι «κυανέρυθροι» ήταν σαρωτικοί κόντρα στον Αίαντα Γαστούνης και με το 4-1 ανέβηκαν στην 1η θέση

Επιβλητικός ήταν ο Πανιώνιος το απόγευμα της Κυριακής (4/12) στη Νέα Σμύρνη στην αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής καθώς επικράτησε με 4-1 του Αίαντα Γαστούνης και ανέβηκε στην κορυφή του ομίλου.

Και αυτό διότι οι «κυανέρυθροι» έφτασαν τους 10 βαθμούς και η πρωτοπόρος μέχρι την αγωνιστική αυτή Ρόδος ηττήθηκε από τον Αιολικό στη Μυτιλήνη με 2-1 μένοντας έτσι στους 9 πόντους.

Μόλις στο 13’ ο Στούπης πάσαρε στον Γεωργούση και εκείνος με σουτ έκανε το 1-0, για να ισοφαρίσει για τη Γαστούνη ο Ρετσουλί με σουτ εξ’ επαφής μετά από κόρνερ. Το 1-1 δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο, με τους γηπεδούχους στο 65’ να κάνουν το 2-1 μετά από ωραία προσωπική ενέργεια και διαγώνιο σουτ του Διονέλλη. Με τη συμπλήρωση 80 λεπτών αγώνα έγινε το 3-1 όταν μετά το φάουλ του Γροντή και την απόκρουση του Κουτρουμπή, ο Πίσπας από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ενώ ένα λεπτό μετά ο Στούπης με διπλή προσπάθεια νίκησε τον πορτιέρο του Αίαντα για το τελικό 4-1.

Διαιτητής: Αλατσάκης (Πειραιά), Βοηθοί: Κουρκουνάσιος (Πειραιά), Δαφερέρας (Πειραιά).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκος Κούστας): Παχατούρας, Καρδάμης (64' Μούντριχας), Διονέλλης, Ζούλιας, Γκότοβος, Καλύβας, Στούπης, Γροντής, Ρεντζής (53' Τσίπρας), Πίσπας, Γεωργούσης (67' Μπρέγκου)

ΑΙΑΣ ΓΑΣΤΟΥΝΗΣ (Αλέξης Γαβριλόπουλος): Κουτρουμπής, Βάρμπι, Βάτσης, Χαρίζι-Ρίλντι (86' Παπαχρηστόπουλος), Κάρδαρης (59' Καράγιωργας), Τσακοπιάκος (86' Χριστοφοράτος), Τριανταφυλλόπουλος, Φερεκίδης (76' Κουλούρης), Σταθάτος, Ρετσούλι, Πυρρής.